fik
04 خرداد 1402 - 09:19

امام جمعه زنجان: ‌روستاییان از مزایای بیمه کشاورزی اطلاع ندارند

نماینده ولی فقیه در استان زنجان با بیان اینکه فرهنگ بیمه کشاورزی در کشور نهادینه نشده است، گفت: بیمه کشاورزی از اوجب واجبات است و باید کشاورزان به این سمت تشویق شوند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان، علیرضا آل امین ‌با آیت الله علی خاتمی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان دیدار کرد.

آیت‌الله شیخ علی خاتمی در دیدار با قائم مقام صندوق بیمه کشاورزی گفت: برخی از روستائیان از مزایای بیمه کشاورزی اطلاع ندارند به همین خاطر است که درصد بیمه کم است.

وی با تأکید بر افزایش بعد تبلیغی بیمه کشاورزی افزود: قطعاً این موضوع تاثیر بسزایی در افزایش بیمه خواهد داشت، یعنی مردم نباید فکر کنند که هزینه برای بیمه از جیب رفتن است. به عباراتی دیگر بیمه کشاورزی از اوجب واجبات است و باید نهادینه شود.

آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه روش سنتی آموزش بیمه کردن بسیار تاثیرگذار است، اضافه کرد: با توجه به اینکه اغلب کشاورزان از سنین متوسط هستند و اغلب جوانان در این شغل شاغل نیستند، پس باید به زبان این افراد بیمه را برای آن‌ها توضیح دهیم.

وی با اشاره به اینکه باید در موضوعات مختلف تدبیر شود، اضافه کرد: باید در حوزه اقتصاد راهکاری مطابق شرایط داشته باشیم.

در ادامه نیز علیرضا آل امین قائم مقام صندوق بیمه کشاورزی با اشاره به برخی از تمهیدات صندوق در حمایت از کشاورزان گفت: برنامه‌های تشویقی برای بیمه کشاورزان در نظر گرفته شده است.

علیرضا آل امین با اشاره به اینکه برای تشویق کشاورزان به افرادی که زکات بپردازند در حوزه بیمه 10 تا 15 درصد تخفیف داده می‌شود، تصریح کرد: از ائمه جمعه در سراسر کشور درخواست داریم در این زمینه مسائل دینی را به کشاورزان تشریح کنند.

وی از آمادگی صندوق بیمه کشاورزی برای حمایت از اجرای الگوی کشت محصولات باغی خبر داد و گفت: الگوی کشت یک سیاست راهبردی است و می تواند در حوزه کشاورزی مؤثر باشد.

آل امین افزود: ما باید کاری کنیم که کشاورز خسارت کمتری ببیند، در تمام دنیا هم این وجود دارد وقتی کشاورز خسارت کمتری ببینید قاعدتاً بیمه کشاورزی هم که متعلق به دولت است هزینه کمتری را پرداخت می کند.

وی گفت: درخواست ما از جهاد کشاورزی استان این است که همایشی برای دهیاران با هزینه صندوق بیمه کشاورزی برگزار کنند تا دهیاران را برای تشویق کردن کشاورزان و روستائیان به سمت بیمه توجیه کنند.

افزایش بیمه کشاورزی در استان

در پایان روح‌الله حسنی مدیرکل جهاد کشاورزی استان زنجان از افزایش بیمه کشاورزی در سطح استان در چند سال گذشته خبر داد و گفت: در سال زراعی 99_1400؛ تعداد بیمه کشاورزی 40 هزار فقره بود که در سال زراعی 1400-1401، این رقم به 79 هزار رسید و خوشبختانه در سال زراعی 1401-1402 تاکنون این رقم به 84 هزار بیمه رسیده است.

وی گفت: ولی این تعداد کافی نیست و باید افزایش یابد و امیدواریم کشاورزان با رضایت کامل نسبت به بیمه کردن مزارع خود اقدام کنند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1237231