fik
25 دی 1401 - 11:33

اقبال و نگرش دانشجویان نسبت به رشته های تحصیلی تغییر کرده است

رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: اقبال به رشته‌های تحصیلی دستخوش تغییرات عمده‌ای شده است، وزارت علوم در این خصوص با تحلیل محتوا، برنامه‌هایی را بر اساس نیازسنجی در دستور کار خود قرار داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان امور دانشجویان، هاشم داداش‌پور معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس سازمان امور دانشجویان در مراسم معارفه سرپرست دانشگاه شهید مدنی آذربایجان با بیان مطلب فوق اظهار داشت: توسعه و پیشرفت دانشگاه‌ها پس از انقلاب اسلامی نشانگر این موضوع است که انقلاب اسلامی علاوه بر انقلاب دینی، فرهنگی و مذهبی، یک انقلاب علمی نیز بوده است و توجه به تولید علم و شکوفایی و بالندگی علمی از دغدغه‌های اصلی جمهوری اسلامی است.

وی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید محراب آیت الله مدنی که دانشگاه آذربایجان به نام ایشان مزین است، شکل گیری دانشگاه‌ها را بر اساس سه ضلع آموزش، پژوهش و فناوری دانست و یادآور شد: تولید علم و تحقق سند چشم‌انداز و نقشه جامع و نیل به مرجعیت علمی موقعی امکان‌پذیر است که این اضلاع بتوانند هم سو با هم عمل کنند.

داداش پور در ادامه به تحولات جمعیتی در کشور اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: این تحولات در دانشگاه‌ها نیز تأثیرات خود را گذاشته به طوری که تعداد دانشجویان از قریب به ۴.۸ میلیون نفر در سال ۱۳۹۳ به ۳ میلیون دویست هزار نفر در سال جاری رسیده و اکنون ۸۴ درصد ظرفیت‌های دانشگاهی کشور متعلق به پس از انقلاب اسلامی است.

وی ادامه داد: همچنین اقبال به رشته‌های تحصیلی نیز دستخوش تغییرات عمده‌ای شده است که نیاز به برنامه‌ریزی جدی دارد و وزارت علوم در این خصوص با تحلیل محتوا، برنامه‌هایی را بر اساس نیازسنجی در دستور کار خود قرار داده است.

وی همکاری‌های کارشناسانه و پیگیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی را در دوره اخیر ستود و از رئیس این کمیسیون که در مراسم نیز حضور داشت به خاطر تلاش و پیگیری مسائل مربوط به آموزش عالی قدردانی و تشکر نمود.

رئیس سازمان امور دانشجویان در پایان سخنان خود از زحمات دکتر ولی‌زاده که بیش از هشت سال ریاست دانشگاه را عهده دار بود با اهدای لوحی از سوی وزیر علوم تشکر و حکم دکتر محمد باقر صادقی آزاد سرپرست جدید دانشگاه را تقدیم وی کرد و برای ایشان در دوران تصدی این مسئولیت آرزوی موفقیت و سربلندی نمود.

گفتنی است؛ دکتر داداش پور در ادامه از بخش‌های مختلف دانشگاه بازدید و با تعدادی از دانشجویان به گفتگو نشست.

منبع: مهر
شناسه خبر: 977810